X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuďż˝ forum poleďż˝ artykuďż˝ znajomemu A A A

Allianz Bezpieczne Ferie

2010-01-27 08:17 środa

W górach

W okresie zimowym najchętniej wybieramy się w góry. Są one rajem dla miłośników sportów zimowych takich jak narty lub snowboard. Niestety wiele osób staje na stoku zupełnie nieprzygotowana do jazdy. To wszystko szybko przekłada się na statystyki.

Co roku GOPR odnotowuje ogromną ilość wypadków na stokach. W samym 2008roku polscy ratownicy zostali wysłani do 2712 wypadków  narciarskich. Dla porównania w latach 2005 i 2006 było jeszcze gorzej. Ilość wypadków przekroczyła wtedy 4000.

Jak uchronić się przed wypadkami podczas ferii? Wystarczy przestrzegać paru prostych reguł.
  1. Przed wyjazdem na narty lub snowboard warto sprawdzić swój sprzęt. Źle przygotowane narty, nie sprawdzone wiązania itp. mogą utrudnić lub uniemożliwić jazdę. Pamiętajmy też o dobraniu odpowiedniego stroju do jazdy. Tak błahe rzeczy jak ciepły kombinezon, gogle czy rękawiczki, mogą ułatwić i uprzyjemnić nam przebywanie na stoku.
  2. Warto przed wyjazdem poprawić kondycję. Można zapisać się na specjalne treningi dla narciarzy lub samodzielnie poszukać ćwiczeń w internecie. Trening na sucho zmniejsza ryzyko urazów. To jednak nie zwalnia z rozgrzewki  przed każdym wyjściem na stok. Goprowcy radzą również by pierwszy dzień na stoku poświęcić tzw. rozjeżdżaniu się.
  3. Mimo, że nie ma zakazu spożywania alkoholu na stokach, warto pamiętać, że to pijani narciarze są przyczyną ogromnej ilości wypadków. Odrobina trunku może pomóc się rozgrzać, ale większa ilość może doprowadzić do tragedii.  
  4. Trzeba mierzyć siły na zamiary i dobierać stoki i szybkość do umiejętności. Dobór stoku decyduje w dużej mierze o bezpieczeństwie zjazdu. Według GOPR najwięcej wypadków notuje się przy dobrych warunkach śniegowych i dobrej widoczności, w miejscach łatwych zjazdów. Narciarz lekceważy teren i pozwala sobie na brawurowy szus.
  5. Niedawno wprowadzono w Polsce prawo dotyczące obowiązku noszenia kasków na stokach przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia. Mimo, że artykuł prawny dotyczy tylko osób niepełnoletnich, warto by osoby starsze również pomyślały o założeniu kasku. W przypadku kolizji na stoku, może on uratować życie.
  6. Przed wejściem na stok trzeba zapoznać się z Międzynarodowym Dekalogiem Narciarza opracowanego przez Międzynarodową federację Narciarską FIS. Stosowanie się do niego powinno być obowiązkiem, a nie wyborem. Każdy narciarz powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie zagrażać nikomu innemu i nie spowodować żadnej szkody.
  7. Zjazd poza wyznaczonym dla narciarzy i snowboardzistów szlakiem jest niebezpieczny. Trzeba pamiętać, że zupełna nieznajomość trasy może doprowadzić do wypadku (ukryte skały, nagle urwanie się trasy) lub zgubienia się. Jeżeli dojdzie do wypadku na takiej trasie niesienie pomocy poszkodowanemu może być utrudnione, a na pewno będzie opóźnione.
  8. Warto mieć przez cały czas przy sobie telefon komórkowy w celu lepszej komunikacji z osobami towarzyszącymi lub wezwania pomocy w razie potrzeby. Ważny telefon alarmowy w górach to 0 601 100 300. Sygnał telefonu komórkowego ułatwia też lokalizację  osoby poszkodowanej, co przyspiesza niesienie pomocy.
Eksperci Allianz  radzą: Trzeba pamiętać, że ubezpieczenia turystyczne często nie obejmują leczenia urazów odniesionych podczas uprawiania niektórych sportów, do których czasem należy również narciarstwo. Dlatego przed wyjazdem na narty warto sprawdzić co wchodzi w skład naszego pakietu ubezpieczeniowego i w razie potrzeby wykupić dodatkowe ubezpieczenie, lub rozszerzyć już wykupione.

Allianz
« powrďż˝t do dziaďż˝u: Poradniki
« zapisz siďż˝ na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Franszyza redukcyjna - zastrzeżona w warunkach ubezpieczenia kwota, ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składką ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę. Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty daję Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.
finanse.rankomat.pl Porównaj produkty bankowe i sprawdź ranking kredytów gotówkowych oraz ranking kredytów hipotecznych. Najlepsze produkty bankowe w internecie.